SEO İçin Etiket Sayfalarının Doğru Kullanımı

seo için etiket sayfalarının doğru kullanımı

Etiketler içerikleri sınıflandırmak için kullanabileceğimiz arşiv sayfalarıdır. SEO için avantaj sağlayabilecekken yanlış kullanım sonucu negatif etkisi olmaktadır. İncelediğim bir çok sitede etiketlerin yanlış kullanıldığını gördüm. Bu nedenle SEO için doğru etiket kullanımı hakkında yazmak istedim.

Etiket ne değildir?

Sadece o içeriği özel, yazdığında sıralama aldıracak sihirli kelimeler değildir.

Etiket nedir?

Etiketler, kategoriler gibi benzer içerikleri sınıflandırmaya yarayan taksonomi sayfalarıdır.

Etiket Kategori Farkı

Kategoriler sitenizin ana konularıdır. İçerik siteleri için genelde 8-10’u geçmezken e-ticaret sitelerinde daha fazla olabilir. Kategoriler arasında hiyerarşi olabilir. Etiketler ise içerikleri daha spesifik konu sayfalarına sınıflandırmayı sağlar. Etiketler arasında hiyerarşi yoktur. Her içerik bir kategoriye ait olmak zorundayken etiket kullanmak zorunda değiliz.

Örneğin bir teknoloji blogunda “Akıllı Telefon” kategori olurken “iPhone 12” etiket olabilir.

Doğru Etiket Kullanımı

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri girdiğiniz her etiket için bir arşiv sayfası oluşturur. Bu sayfaların amacı benzer konuları bir araya getirmektir. Bu sayfalar sayesinde ziyaretçiler ilgisini çeken daha fazla içeriğe ulaşabilirken arama motorları da içerikler arasında bir ilişki olduğun anlar.

Bir içeriğe etiket girerken sadece o içeriğe özel bir etiket oluşturmak büyük bir yanlıştır. Örneğin “iPhone 12 Özellikleri” başlıklı bir içerik oluşturduğumuzu düşünelim. Bu içeriğe “iPhone 12 Özellikleri” etiketi girmek hata olur. Bir sitede bu telefonun özelliklerini anlatan kaç yazı olabilir? Bir kaç içerikte kullanılmayacak etiketler oluşturmaktan kaçınmalıyız.

Kategori sayfalarıyla aynı isimde etiket kullanmak yinelenen içerik problemine neden olur. Örneğin sitemde “ayakkabı” kategorisi varsa aynı isimli etiket kullanmama gerek yok.

Aynı etiketin tekil ve çoğulunu kullanmak bir başka hatadır. Örneğin “erkek ayakkabı” etiketi varken “erkek ayakkabıları” etiketine ihtiyaç yoktur.

Onlarca etiket kullanmaktan kaçının. Bir içerikte en fazla kaç konudan bahsedilebilir ki?

Etiket Sayfaları İndekslenmeli mi?

Birkaç yıl önce etiket sayfaları çok iyi sıralama alabiliyordu. Günümüzde ise Google algoritması kullanıcıya aradığını en kısa yoldan verme üzerine kurulu. “iPhone 12 Özellikleri” örneğimize dönelim. Bu arama sonucunda kullanıcının karşısına etiket sayfası çıkarsa asıl içeriğe ulaşmak için tekrar tıklamak zorunda. Direkt ilgili sayfayı göstermek varken önce etiket sayfasını sunmak kötü bir deneyim oluşturur. Bu nedenle bu tür sayfalar genelde iyi sıralama almamaktadır. Trafiği olmayan sayfaların indeklenmesi ise SEO için iyi değildir.

Bu kararı verirken dikkat etmeniz gereken başka bir unsur ise arama niyetidir. Örneğin “kadın ayakkabıları” sorgusunu aratan biri ayakkabıların listelendiği bir sayfaya ulaşmak istiyordur. Bu tür sorgular için ise arşiv sayfalarını optimize ederek iyi konumlara gelinebilir.

SEO Otoriteleri Ne Yapıyor?

SEO alanında kendini ispatlamış MOZ ve Neil Patel etiket kullanmıyor. En popüler WordPress eklentilerinden biri olan Yoast ise etiket sayfalarını optimize edip etkili bir şekilde kullanıyor. Bir sayfasını inceleyelim:

Yoast seo etiket sayfası inceleme

1 numaralı kısımda etiketin açıklaması girilmiş hatta başka içerikler linklenmiş. 2 numaralı kısımda rehber niteliğinde çok değerli 2 içerik sergilenmiş. 3 numaralı kısımda bu etiketteki en çok okunan içeriklere yer verilmiş. Son olarak alt kısımda ise bu etiket için yazılmış son içerikler yer alıyor.

Şimdi bir içeriğe etiket girmeden önce kendinize şu soruları sorun:

Bu etikete daha fazla içerik girecek miyim?

Bu sayfayı gerektiği gibi optimize edecek miyim?

Bu sayfa başkaları tarafından paylaşılmaya değer bulunacak mı?

SEO İçin Etiket Sayfalarının Doğru Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön